Rok 2023 je pro nás rokem jubilejním. Rokem ve znamení oslav výročí 130 let od založení našeho sboru dobrovolných hasičů. Základy hasičů v Drnovicích byly položeny v roce 1893 nadučitelem Tomášem Sochorem a tato organizace zde přetrvává dodnes. Je to díky zápalu, píli a vytrvalosti několika generací členů, pro které se hasičina stala životním posláním a kteří předávali a předávají své znalosti, dovednosti a zkušenosti mladším generacím.

V letošním roce jsme se rozhodli, že akce upozorňující na tohle jubileum rozložíme do celého roku. První akcí byl Hasičský bál, který se po několikaleté odmlce způsobené poškozením kulturního domu požárem a následně pak lockdowny vyhlášenými kvůli výskytu koronaviru, uskutečnil v lednu.

Následovaly 10. Svatofloriánské hody, které si v naší obci rovněž pomalu, ale jistě, budují pověst tradiční a vydařené akce. Několik desítek mladých lidí s velkým nadšením připravuje tuto kulturní akci nejen pro občany Drnovic, ale také veřejnost ze širokého okolí.

Nejvíce práce nás však čekalo ve 3. čtvrtletí. Nejprve jsme připravili den otevřených dveří na hasičské zbrojnici a to v rámci drnovické pouti. Zpřístupnili jsme veškeré naše prostory, návštěvníky jsme seznámili s naším zázemím, technikou, ale také kronikami či dobovými fotografiemi. Pro děti byl připraven skákací hrad a tematické překližkové obrázky k vymalování.
Druhý zářijový víkend nás všechny čekala další akce, která měla za cíl představit široké veřejnosti oblasti hasičských činností v průřezu času. Počasí nám přálo, areál byl skvěle připraven, na akci dorazily všechny pozvané sbory se svojí technikou a i diváků nebylo málo. V průběhu odpoledne zde byla možnost shlédnout hašení historickou technikou od berlových stříkaček přes stříkačku koňskou a parní, první automobilové stříkačky a také dopravní a cisternové automobily Tatra, Avia a Škoda.

V další části byly připraveny ukázky moderních dovedností – střelmistrů HZS Jihomoravského kraje, demonstrace pátrací akce v terénu se zapojením hasičů, členů CZECH SAR TEAMu, kynologa a dronu. Poté následovala ukázka vyproštění osoby po dopravní nehodě, hasícího a řezacího zařízeni Cobra anebo automobilového žebříku a všech jeho možností, kterými u zásahu disponuje. Na závěr se předvedla moderní cisterna na podvozku Tatra 815-7 a její dálkově ovládaná nárazníková proudnice.

Poslední část patřila našim mladým hasičům, kteří divákům předvedli většinu disciplín, které se v kroužku mladého hasiče učí. Děti se nezalekly ani početného obecenstva, a tak předvedly to nejlepší co dokáží. Bylo možné shlédnout ukázku požárního útoku CTIF a štafety CTIF, štafety požárních dvojic, běhu na 60 metrů překážek či štafety 4x60 metrů. Celé slavnostní odpoledne děti zakončily královskou disciplínou – požárním útokem s vodou.

I zde jsme měli pro nejmenší připraven skákací hrad (za jeho poskytnutí děkujeme www.hradyvyskov.cz), stánek preventivně výchovně činnosti HASÍK či nafukovací balónky.

Z prvotních ohlasů lze vytušit, že akce byla vydařená a mnozí si ji velice užili. Proto děkujeme všem členům za zajištění hladkého průběhu akce, obci Drnovice za spolupráci a podporu, všem zúčastněným sborům za prezentaci jejich techniky a dovedností, mladým hasičům za ukázku jejich dovedností a v neposlední řadě pak Vám, návštěvníkům za to, že jste za námi dorazili. Tak za 10 let na viděnou při oslavách výročí 140 let

Fotogalerie 1

Fotogalerie 2