Co se stalo: Požár lesa

Počet členů: 15

Jednotek: 11

Technika: CAS20, CAS32, DA

26. února, poslední úterý tohoto měsíce, jsme byli povoláni k požáru lesa v Rakoveckém údolí mezi Račicemi a Bukovinkou. Byť se v tomto měsíci jedná o dosti neobvyklý úkaz, vyjíždíme k zásahu s CAS20 (1+5), CAS32 (1+2) a s námi jednotky z hasičské stanice Vyškov, JSDH obcí Račice a Luleč. Dopravní automobil v první fázi zůstává v pohotovosti na základně. Po příjezdu na místo, kde se již nacházela jednotka z Račic, bylo zjištěno, že se jedná o rozvinutý požár lesa na ploše cca 100x200 metrů. Naši prvovýjezdovou Tatru hnedka následuje vozidlo jednotky z Vyškova. Velitel zásahu rozhoduje o nasazení naší CAS20 z horní strany požářiště, s úkolem zamezit šíření požáru. CAS32 zůstává na spodní straně, s dalšími jednotkami. Cesta na horní část byla nelehká a několikrát jsme museli použít motorovou pilu k pokácení náletových křovin. Na rozbahněném terénu vozidlo taktéž zapadlo, ale záhy se podařilo z bláta „vyhrabat“. Po příjezdu na místo prováděla osádka CAS20 hašení 2 proudy „D“ a následně byla posílena kolegy z hasičské stanice Blansko. Osádka CAS32 zajišťovala doplňování vody do vozidla ze stanice Vyškov a členové hasili 1 proudem D, spolu s dalšími jednotkami. V tu dobu byl na místě již i dopravní automobil (1+5), který byl po potvrzení rozsahu požáru, povolán operačním důstojníkem na místo. Osádka tohoto vozidla zajistila, ve spolupráci s jednotkou z Bukovinky, zřízení dvou čerpacích stanovišť na nedalekých rybnících. Nakonec, s ohledem na vytvoření okruhové trasy pro kyvadlovou dopravu vody byla tato čerpací stanoviště zrušena a i osádka DA se přesunula na požářiště. Zde členové rozhrabávali pomocí jednoduchých hasebních prostředků zbytky žhavého materiálu a ty byly následně prolévány vodou z proudnic a později byly využity i hasící hřeby.

Při zásahu byl vyhlášen II. Stupeň poplachu, což představuje 10 jednotek požární ochrany a k tomu byl povolán vrtulník Letecké služby Policie ČR, který prováděl letecké hašení. Jednalo se o náročný zásah, který prověřil nejen fyzické síly zasahujících, ale i zásahovou techniku.

Po likvidaci požáru jsme se vrátili zpět do Drnovic, vozidla umyli, doplnili hasivo, hadice a rozešli se domů.