Co se stalo: Požár kulturního domu

Místo události: Drnovice

Od - do: 21. 9. 2018, 11:21 - 22. 9. 2018, 16:09

Počet členů: 37

Jednotek: 21

Technika: CAS20, CAS32, DA, přívěs OOB a nákladní

Pátek 21. září 2018, krátce před polednem. To je čas, který se nesmazatelně zapíše do historie naší obce a to v negativním slova smyslu. Již první oznámení z SMS zprávy hovoří o závažnosti události – požár kulturního domu v naší obci. K události vyjíždíme s CAS20, CAS32 a DA. Celkově 3 vozidla, 2 přívěsy a v průběhu zásahu 37 našich hasičů. Po příjezdu na místo, kde již zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Vyškova, je ze střechy jasně patrný stoupající sloup tmavého kouře. Na pokyn velitele zásahu roztahujeme dva útočné proudy do vnitřních prostor kulturního domu, provádíme průzkum a všichni se snaží zabránit šíření požáru v půdním prostoru. Jeden člen provádí s příslušníky HS Vyškov hašení z koše automobilového žebříku. Obě cisterny doplňují a vodu do dalších vozidel nebo vodu „tlačí“ na útočné proudy. Postupně je vyhlášen III. stupeň požárního poplachu a do obce přijíždí 21 jednotek požární ochrany. Další proud natahujeme, spolu s profesionálními hasiči ze Slavkova u Brna, do propojovacího krčku z restaurace Sport, aby se zabránilo rozšíření na budovu obecního úřadu. Po krátké chvíli dochází k propadnutí stropů nad celým tanečním parketem. Poté je zaveleno k opuštění budovy a další zásah probíhá buďto z bezpečných vnitřních prostor nebo ze střechy nad horním přísálím, nad tělocvičnou, a nebo z automobilových žebříků, které se na místo sjely tři. Nasazeno je také speciální hasící zařízení Cobra, hasící hřeby a pěnící zařízení ProPAK. Naši členové se střídají v dýchací technice na útočných proudech, zajišťují čerpací stanoviště u zbrojnice z hydrantu, ve fotbalovém areálu ze studní, a zasahují na střeše. Po několika hodinách intenzivního hašení se podařilo požár lokalizovat a následovaly likvidační práce. Kolem osmé hodiny večerní bylo místo zásahu předáno naší jednotce a tato po celou noc objekt hlídala a dohašovala. Následující den, v ranních hodinách, nám přijeli pomoci opět profesionální kolegové z Vyškova a automobilový žebřík z Brna – Líšně. Zasahující prováděli odstranění uvolněných plechů, likvidaci ohořelých krovů, vyhazování ohořelého materiálu ze 2.NP, odsávání hasební vody, evakuaci nezasaženého materiálu a také provizorní zaplachtování rozebrané střechy nad Sokolovnou, aby se eliminovaly další škody způsobené případným deštěm.

Krátce po 16. hodině byl zásah ukončen a my se odebrali zpět na svoji základnu, kde nás čekal úklid a očista použitého materiálu, doplnění hasiv a věcných prostředků do vozidel tak, abychom byli plně připraveni na další zásah.

Po dalších třech hodinách práce bylo i tohle hotovo a my se tak odebrali do svých domovů.

Při tomto velice náročném a nebezpečném zásahu je nutno podotknout to nejdůležitější – i přes vysoké hmotné škody nedošlo k žádnému zranění osob.

Za sebe se budu opět opakovat, ale je to zasloužené. Srdečně děkuji všem zasahujícím. V první řadě členům drnovské jednotky, kteří prokázali vysoké nasazení, ochotu a obětavost pomoci. Poděkování si ale rovněž zaslouží členové všech dalších zúčastněných jednotek, příslušníci HZS Jihomoravského kraje, kteří řídili zásah z pozice štábu velitele zásahu, občanům Drnovic, kteří nám na místo ve večerních a ranních hodinách přinesli občerstvení a povzbuzení do další práce a v neposlední řadě také paní starostce a panu místostarostovi obce za bezvadnou spolupráci a nasazení po celou dobu zásahu.

Příčina vzniku požáru bude ještě v šetření příslušných orgánů a proto v tuto chvíli není na místě o ní ani nijak spekulovat.

Fotografie a videozáznam z první fáze požáru uvnitř objektu budou zveřejněny rovněž až po souhlasu vyšetřovatelů. Děkujeme za pochopení.

Oficiální tisková zpráva HZS Jihomoravského kraje.

Krátké video zachycující situaci uvnitř.