Co se stalo: Požár skládky komunálního odpadu

Místo události: Kozlany

Od - do: 5. 6. 2018, 21:38 - 6. 6. 2018, 12:24

Počet členů: 20

Jednotek: 18

Technika: CAS20, CAS32, DA

K požáru skládky komunálního odpadu v Kozlanech jsme vyjížděli se 3 vozidly a 18-ti hasiči v rámci vyhlášeného II. stupně požárního poplachu o úterním večeru. Již od Drnovic bylo jasně patrné intenzivní plamenné hoření a tak bylo všem zcela jasné, že dnešní noc bude dlouhá a náročná. Po příjezdu na místo, kde již zasahovaly jednotky HZS JmK HS Vyškov, JSDHo Kozlany, Nesovice a Nové Hvězdlice, jsme byli velitelem zásahu přiděleni na 1. úsek a velitel naší jednotky byl ustaven do funkce velitele úseku. S námi zde zasahovala část jednotky ze stanice Vyškov, JSDHo Nesovice a postupně dojíždějící další posily. Nejprve jsme utvořili 1 proud se střední pěnou a zařízením ProPAK, které máme od letošního roku ve výbavě. Tímto proudem a dalšími 2, které obsluhovali příslušníci HS Vyškov, jsme se snažili o zastavení fronty šíření požáru na jižní straně skládky a hlavně se bránila před plameny sběrná jímka na methan. Dále jsme od vyškovské CAS20 utvořili dopravní vedení a další 3 proudy „C“, kterými se hasilo ze severozápadní strany. Veškeré práce probíhaly v dýchacích přístrojích a obsluhy proudů se postupně střídaly. Členové naší jednotky využili celkově 21 tlakových lahví, což je bezmála 40 000 litrů vzduchu. K výměně na místo dorazil protiplynový automobil z Brna.

Obě naše cisterny prováděly po celou dobu kyvadlovou dopravu vody, nejprve z Kozlan a později z Manerova. V průběhu zásahu byl zřízen štáb velitele zásahu a na místo dorazily 4 jednotky OOB, které zasahujícím zajistily týlové zázemí k odpočinku. Po několika hodinách intenzivních hasebních prací všech zúčastněných jednotek byl požár lokalizován a my byli po 3. hodině ranní odesláni zpět na základnu. Všechny původně zasahující vystřídalo 9 „čerstvých“ jednotek. My na místo vyrazili opět po půl deváté ranní a společně s dalšími jednotkami jsme prováděli dohašování skládky. K tomuto dorazil pásový bagr ze Záchranného útvaru HZS ČR v Jihlavě. Před polednem byl požár likvidován a následovalo balení veškerého použitého materiálu a odjezd. My, po příjezdu na základnu, započali úklid a doplnění vozidel hadicemi, umytí použitých hadic a započal dvoudenní maraton praní špinavých zásahových oděvů J

Tento zásah prověřil nejen techniku, ale hlavně zdatnost a odolnost všech zasahujících. V průběhu teplé noci, s dýchacím přístrojem na zádech, si mnozí zasahující sáhli hluboko do svých sil a je třeba poděkovat za jejich vysoké nasazení.

Článek z události.

Reportáž ve zprávách ČT.

Videosestřih na youtube HZS Jihomoravského kraje.

PVY 101T 2018 06 05 4645c130